Na czym polega karboksyterapia? Wyjaśnia ekspert
Karboksyterapia jest zabiegiem, który zyskuje na popularności i uznaniu. Wykonuje się ją w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Zabieg polega na wstrzyknięciu dwutlenku węgla pod skórę, co prowadzi do szeregu korzyści dla poprawy jej wyglądu oraz regeneracji. Czy karboksyterapia jest skuteczna i jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu? Na te oraz inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Karboksyterapia – na czym polega zabieg?
Karboksyterapia jest profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym, który powinien być wykonywany w przeznaczonych do tego miejscach, a więc w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Po przeprowadzeniu wywiadu kosmetyczka używa cienkiej igły, za pomocą której wprowadza pod skórę dwutlenek węgla. Powoduje to, że organizm przechodzi w tryb tak zwanego „kontrolowanego stresu” i zachęca komórki do działania. Co dzieje się potem?
- naczynia krwionośne się rozszerzają, dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione;
- zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, co poprawia wygląd skóry i pomaga w walce z cellulitem czy rozstępami.
Zabieg jest mało inwazyjny. W miejscu nakłucia może pojawić się mały obrzęk czy zaczerwienienie, które szybko powinno ustąpić.
Czy karboksyterapia jest skuteczna?
Powszechnie uważa się, że karboksyterapia to skuteczny zabieg. Działa on na wielu płaszczyznach. Między innymi poprawia mikrokrążenie, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, a skóra znacznie szybciej się regeneruje. Po zabiegu karboksyterapii skóra wygląda zdecydowanie lepiej. Skuteczność karboksyterapii widoczna jest w obszarach takich jak:
- Redukcja cellulitu – zabieg karboksyterapii często stosowany jest przy okazji walki z cellulitem. Dwutlenek węgla wpływa na komórki tłuszczowe i rozbija je.
- Rozstępy – walka z rozstępami jest dużo prostsza po wykonaniu zabiegu. Odpowiada za to między innymi większa produkcja kolagenu.
- Poprawa elastyczności skóry – jędrna, elastyczna, bardziej napięta skóra – to jedne z zauważalnych efektów karboksyterapii.
- Miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej – karboksyterapia działa również na konkretne partie ciała.
Przeciwwskazania do karboksyterapii
Karboksyterapia, jak większość zabiegów ingerujących w nasz organizm, ma pewne przeciwwskazania. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, ale jeśli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z kosmetyczką, która wyjaśni Ci, czy karboksyterapia to dla Ciebie bezpieczny zabieg. Przeciwwskazania do karboksyterapii to na przykład:
- ciąża,
- choroby serca oraz układu krążenia,
- padaczka,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- nowotwory.
Efekty karboksyterapii
Efekty karboksyterapii są stopniowe i widoczne najczęściej po kilku zabiegach. Wiele zależy od tego, w jakim celu karboksyterapia jest stosowana oraz jak zareaguje na nią Twój organizm. W dłuższej perspektywie możesz liczyć na młodszy wygląd skóry, poprawę jej elastyczności czy redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Karboksyterapia jest także zabiegiem, który działa na poprawę kondycji skóry w miejscach, gdzie znajdują się blizny czy rozstępy. Aby utrzymać efekty karboksyterapii na dłużej, najczęściej proponuje się zabiegi przypominające.